Новини

Державні підприємства – джерело корупції в Україні

384738690_500x317
Старший економіст «CASE Україна» Володимир Дубровський прокоментував в ефірі Громадського радіо заяву міністра фінансів, що держпідприємства планують продавати без Фонду держмайна.

 Частину цього часу Фонд держмайна дійсно виконував свою функцію добре, частину часу він свою функцію виконувати не міг. Справа не лише у Фонді державного майна, Фонд держмайна було створено на противагу радянським міністерствам – пострадянським, які залишалися радянськими, бо вони наполягали, щоб власність зберігалася за державою, а це означало, що там будуть надалі хазяйнувати ті самі «червоні директори», які там були за радянських часів, і не буде жодної приватизації, жодного поступального руху.
У таких умовах було створено Фонд держмайна – структуру, яка мала бути бюрократичною за своєю сутністю, але мала опонувати іншим бюрократичним структурам.
Коли йшлося про масову приватизацію, вона була зроблена в доволі стислі терміни у великих масштабах, але з численними порушеннями, проблемами, і це дуже органічно, тому що насправді подивимось на номінальну і реальну власність – після розпаду СРСР «червоні директори» фактично отримали повний контроль над цими підприємствами, і тоді почався повний безлад, бо офіційно підприємства їм не належали, вони не несли відповідальності як власники, а прибутки – приватизували. З економічної точки зору виходило, що прибутки – приватні, збитки – суспільні, а якщо підприємство банкрутує, то його бере на поруки держава. Це призвело до краху нашої економіки в 1993-1994 роках.
Дотепер, ті державні підприємства, які формально належать всьому народові, насправді на них сидять «сматрящіє», які контролюють всі фінансові потоки. Такі «годівниці», фактично, поділені між політичними силами, і при кожному новому розкладі туди заводять своїх «сматрящіх», і це породжує політичну корупцію, розбещує політичний клас, і абсолютно нічого не дає нам як власникам. Ми контролюємо їх не набагато більше, ніж би ми контролювали номінально нашу квартиру, яка знаходиться десь в Бахчисараї, наприклад.
Вересень 27, 2017