Новини

Олігархам вдалося заробити додатково 3,5 млрд на “Енергоатомі”

650x433

Член бізнес-ради “Ціни держави” Андрій Герус у колонці для БизнесЦензор розповів, як українські монополісти заробляють на продажі електроенергії підприємцям, ціна якої вища, аніж у сусідніх європейських державах.

Тариф на вироблену електроенергію АЕС “Енергоатома” – найнижчий у світі. Вони стнавлять – 0,48 грн. за квт-г. При цьому “Енергоатом” за шість місяців 2017 року виробив 58,4% всієї електроенергії в Україні.

Не зважаючи на це ціна електроенергії в Україні вища (1,34 грн.), аніж у сусідніх європейських державах. Так само тарифи на електроенергію для бізнесу та бюджетних установ у нас вищі, аніж у Швеції, Норвегії, Данії, США, Канаді.

Чому так виходить?

Найнижчий у світі тариф “Енергоатому” по дорозі до ринку “змішується” (усереднюється) із найвищими у світі тарифами для теплової генерації (80% якої контролює ДТЕК Ріната Ахметова) та сонячними/вітровими дорогими “зеленими” тарифами.

Фактично відбувається крос-субсидування і серед виробників – “Енергоатом” своїм низьким тарифом дотує високі тарифи інших виробників. В першу чергу – ТЕС. Це ще один спосіб заробляти на державній компанії.

Ще один спосіб “додаткових чайових” – у прогнозному балансі виробництва е/е. Насправді тарифи встановлено із розрахунком, що “Енергоатом” нібито мав виробити 53% електроенергії (прогнозні баланси від 31.10.2016 та 03.03.2017). Виходячи з цього і платять усі споживачі.

Оскільки на ринку виявилося більше дешевої електроенергії (бо “Енергоатом” виробив – 58,4%), то з’явилися вільні гроші. А за правилами ринку, всі вільні гроші падають тепловій генерації.

Так вони отримали за цих півроку “додаткових чайових” на 3,5 млрд. грн. Можна було б повірити у просту помилку, але похибка у 5% для Енергоринку великої країни – це ДУЖЕ багато, і ці помилки всупереч законам статистики та імовірності повторюються в одну сторону (на користь ТЕС).

Відповідно тариф ТЕС став більшим від планового, тобто покриває ціну вугілля більше (біля 2500 грн), аніж планово закладалося (2000 грн.).

Тим не менше це ніяк не відображається на благополуччі українських шахтарів. Наприклад, у червні на ДП “Волиньвугілля, і вчора (17 липня) на ДП “Лисичанськвугілля”, відбулися страйки шахтарів через 2-3 місячну заборгованість по зарплаті.

Липень 18, 2017