Аналіз поточних тенденцій

Півкроку вперед: у рейтингу легкості ведення бізнесу наша країна піднялася лише на три сходинки

doing-business-2017-ukraina

Старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Володимир Дубровський прокоментував виданню “Експрес” зміни України у рейтингу Doing Business.

– Цей рейтинг доволі відносний, – розповідає Володимир Дубровський, старший економіст Центру соціально-економічних досліджень “CASE Україна”. – Бо відображає те, що можна порівняти між країнами. Для нашої держави він дає дуже велику похибку через те, що у нас формальні та неформальні інститути дуже різняться. Тобто в Україні є багато таких речей, яких у розвинених країнах взагалі не існує. Наприклад, там не знають, що таке план зі збирання податків.

- У яких ще сферах можна відзначити прогрес?

В. Дубровський: На мою думку, це запровадження М-тесту, тобто інструменту, за допомогою якого можна обрахувати витрати бізнесу від нового регулювання. Проблем у нас дуже багато, але умови для ведення бізнесу полегшуються. Під час опитування підприємці кажуть, що гірше не стало. І це вже добре. Важливим моментом є зменшення податкового навантаження, адже ЄСВ для роботодавців знизився на 22%. Але цей крок податкової реформи знайде відображення в наступному рейтингу. До певної міри вдалося впорядкувати відшкоджування ПДВ, хоча проблема з двома реєстрами ще існує.

- За якими показниками пасемо задніх?

В. Дубровський: Низьке місце маємо з легкості міжнародної торгівлі. На мою думку, погіршився цей показник через роботу митниці. Поки що не бачу можливості її реформувати і не погоджуюся з нашими урядовцями, які вважають, що це можливо зробити. Митницю потрібно віддавати на аутсорсинг, як це свого часу зробили болгари та грузини. Державну митну службу вони розпустили і доручили організовувати роботу митниці іноземній компанії з гарною репутацією, яка набирала нових фахівців. І справ там відчутно поліпшилися.

Листопад 7, 2016