Публікації

Всі плани коригуються та удосконалюються. Але нещодавно затверджений «Національний план дій на 2012 рік» є скоріше кроком назад, адже він нівелює або відкладає на майбутнє найбільш системні реформи, спрямовані на запровадження і підтримку конкуренції та посилення прав власності – перевірки бізнесу, реформи ЖКГ та створення ринку сільськогосподарських земель. Меншою мірою постраждали технічні реформи, але і тут маємо зволікання.

Минуло вже півтора роки реформ Віктора Януковича. Амбітний план перетворень по багатьох напрямках показав значний прогрес, однак, загалом, процес реформ поки ще ніхто, навіть серед представників влади, не наважився назвати успішним. Правильно викладені на папері пріоритети та послідовність кроків зіткнулись з фінансовими та політичними інтересами різних груп впливу, а тому природно, що на початку 2012 року план реформ був масштабно «уточнений». Звісно, кожен план з часом потребує коригувань, однак порівняльний аналіз оновлених реформаторських планів показав, що по багатьох напрямках «реформатори» просто відмовляються від своїх початкових нібито шляхетних намірів.

Протягом останніх двох років в Україні відбувається процес соціально-економічних перетворень відповідно до Програми Реформ Президента на 2010-2014 роки. Не дивлячись на значну кількість прийнятих нормативних документів в 2010-2011 рр, релазація Програми відстає від амбітних планів і за жодним напрямом не було досягнуто всіх передбачених на цей період цілей. Серед затверджених законодавчих змін є ряд позитивних ініціатив, які, однак, можуть мати обмежений вплив через існуючі практики адміністративного тиску, корупцію та недовіру судам. Чимало з прийнятих нормативних актів носять технічний характер, а значить не можуть суттєво змінити ситуації в галузях, що регулюються. Схвальними є реальні кроки у реформуванні соціально важливих сфер – медицині, освіті, пенсійного забезпечення, – але поки зарано говорити про значні зміни в цих галузях. Серед пріоритетних напрямів реформ є багато таких, по яким фактично нічого не відбувалось. Це стосується електроенергетики та нафтогазової промисловості, де тісне переплетіння політичних та приватних інтересів потужних бізнес-груп заважає проведенню реформ. В цілому, процес реформування часто характерезується закритістю і непрозорістю. Крім того, по ряду важливих напрямів уряд не шукає громадського консенсусу, виконуючи вимогу про консультації з громадськістю лише формально.

Нобелевський лауреат Дуглас Норт виділяє дві системи сучасного соціально-економічного устрою. Перша – це система відкритого устрою, яка базується на принципах відкритості та чесної гри. Друга – це система обмеженого доступу, яка опирається на нерівні правила гри (пільги, привілеї), що обмежують як економічну, так і політичну конкуренцію. У першому випадку відкрита система дає можливість досягти успіху найбільш конкурентним гравцям (які пропонують найбільш якісні і при цьому найбільш дешеві товари та послуги). У випадку ж обмеженої системи успіх залежить лише від близькості до клану, сім’ї чи касти. Україна, очевидно, належить до системи обмеженого доступу і потребує фундаментальних змін для побудови відкритості. Натомість політична еліта, так само як і бізнес-еліта, стикаються з конфліктом інтересів коли йдеться про фундаментальні перетворення, оскільки ці зміни загрожують руйнацією їх власних надприбуткових схем. За таких умов єдиним, хоча і надзвичайно важким шляхом є побудова попиту на реальні зміни «знизу», з боку широкої громади.

Значні виробничі потужності українських нафто-переробних заводів довгий час були завантажені не на повну силу. Вітчизняна продукція не витримувала конкуренції з дешевими імпортними нафтопродуктами. На даний час ситуація ще більш погіршилась, місцеві виробники, будучи залежними від імпортної сировини, все більше поступаються імпорту через валютні коливання.

Хоча місцевий ринок нерухомості страждає від занепаду, Київ досі протистоїть неминучому падінню цін. Тим часом іноземні девелопери заморозили їхні проекти в Україні, а деякі з них вже готові до продажу свого бізнесу.

У звіті ми пропонуємо огляд теплової енергетики. До уваги читачів пропонується опис стану трубопровідної інфраструктури та генераційних потужностей, крім того розглядається тарифна політика та митання модернізації у сеторі.

Український ринок нерухомості врешті-решт відчув негативний вплив світової кризи ліквідності. Інвестори переглянули свої агресивні плани щодо України, що змусило місцевих девелоперів вдатись до відчайдушних пошуків нових джерел фінансування. Осінній бізнес-сезон може принести деяке пожвавлення на ринку, однак, несуттєво.

5394-img

Станом на середину літа ринок житлової нерухомості почав демонструвати схильність до стагнації та можливого падіння цін. Незважаючи на цю тенденцію, ринок комерційної нерухомості продовжує приваблювати крупних іноземних гравців, що у свою чергу створює фундаментальне підґрунтя для зростання обсягів будівництва складських приміщень.

Світові тенденції в енергетиці постійно посилюють свій вплив на вартість нафти та природного газу на внутрішньому ринку України. Експерт CASE Україна В’ячеслав Герасимович пропонує новий звіт «Тенденції міжнародного енергетичного ринку». У доповіді читачі мають можливість ознайомитись з оглядом світового ринку нафти та газу. У своїй статі автор також приділяє значну увагу зростанню ролі «Газпрому» на міжнародному енергетичному рику.

Переглянути архів по роках