Новини

Реформа фіскальної служби за 3 роки

19010756_303

Міністерство фінансів України і Державна фіскальна служба (ДФС) оголосили про початок комплексного реформування ДФС. У коментарі виданню Deutsche Welle старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський дав оцінку плану реформ.

Як розповідають у Мінфіні, проект матиме трирівневу структуру. Першому рівню відповідатиме наглядова рада, в яку входитимуть представники західних партнерів, включно із Міжнародним валютним фондом (МВФ) та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Її задача – координація проекту, затвердження цілей та моніторинг їхньої реалізації. На другому рівні – комітет управління, до якого входять міністр фінансів та держсекретар міністерства, голова ДФС та його заступник і менеджер проекту. Тут визначаються пріоритети, ставляться завдання та вирішуються спірні питання. На третьому рівні відбуватиметься практичне впровадження змін за участі представників зацікавлених відомств, МВФ та міжнародних консультантів.

На думку старшого економісту CASE Україна Володимира Дубровського, поки що концепції реформи, яку можна було б обговорювати, немає.

Зволікання та суперечки між міністерством та прем’єром щодо того, кому підпорядковуватиметься ДФС – Мінфіну чи безпосередньо Кабімну – він пояснює просто: щодо дизайну майбутньої реформи йде напружена боротьба, адже контроль над ДФС дозволяє отримати контроль над корупційними потоками та інструмент тиску на бізнес і пов’язаних із ним політиків.

Втім, у міністерстві визнають – анонсовано лише частину майбутньої реформи, а саме – інфраструктуру управління проектом.

Створення наглядової ради є позитивним кроком. За словами Дубровського, залучення такого представницького міжнародного органу є набагато кращим, ніж спроба зробити усе виключно силами українських чиновників та експертів, адже це може дозволити зробити процес більш відкритим. Втім, економіст додає: для успіху важливо, аби закордонні спеціалісти розуміли, що мають справу не із цивілізованою західною фіскальною службою, а зі створеною ще у часи Кучми системою “державного рекету” із вкрай сильною інституційною пам’яттю. “Ця структура може бути реформована лише шляхом повного перезавантаження”, – каже Дубровський.

Економіст вважає, що змінам зараз сприяє той факт, що міністр фінансів Олександр Данилюк зацікавленій в її реалізації. “У реформи має бути свій “локомотив”, який підніме її як прапор, аби зробити на ній політичну кар’єру, – і це вже половина справи”, – каже експерт, визнаючи, що спротив змінам у ДФС є надзвичайним. За словами Дубровського, будь-які, навіть найбільш беззубі реформаторські кроки свого часу блокувалися як відстороненим головою відомства Романом Насіровим, так і профільним парламентським комітетом на чолі із Ніною Южаніною.

Липень 3, 2017