Проекти

Робота соціального інспектора: поточний стан та перспективи розвитку інституту

59736-img

Робота за цим напрямком проекту “Удосконалення системи соціальної допомоги” була спрямована на підвищення ефективності діяльності соціального інспектора в Україні, дослідження способів боротьби з шахрайством та розробку механізмів відокремлення добросовісних заявників від підозрілих.

Серед теоретичних напрацювань проекту – рекомендації щодо підвищення інституційної спроможності соціальних інспекторів, пропозиції щодо удосконалення процедур звернення про допомогу, обробки заяв і нагляду за заявниками та рекомендації щодо створення системи протидії шахрайству. Розроблені в рамках проекту «Методичні рекомендації для використання в роботі головними державними соціальними інспекторами та державними соціальними інспекторами» можуть служити як підручник для соціальних інспекторів.

Серед практичних робіт, апробованих у рамках проекту, були запровадження непрямої оцінки доходів заявника та бального методу оцінки умов життя заявників при обстеженнях соцінспектором. Непряма оцінка доходів заявника може використовуватися передусім для виявлення заявників, у яких розмір дооціненого неформального доходу є значним, а отже, перевірка справ яких може з великою імовірністю призвести до виявлення порушень.

Мета розробки бальної оцінки умов життя заявника – запровадження єдиних критеріїв проведення та представлення результатів обстеження домогосподарств заявників, оскільки наразі процедура проведення обстеження не формалізована, і соціальні інспектори здебільшого покладаються на суб’єктивне судження про рівень життя. Бальний метод оцінки умов життя заявників знайшов відображення у додатку до Акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

Основні результати досліджень викладено в таких публікаціях:

1. Підсумковий опис впровадження пілотного проекту «Підвищення інституційної спроможності, правового забезпечення та розширення функцій інституту державних соціальних інспекторів щодо супроводу соціально вразливих сімей».

2. Методичні рекомендації щодо організації роботи головних державних соціальних інспекторів та державних соціальних інспекторів.

3. Додаток до акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї / домогосподарства.

4. Комісії в системі соціальної допомоги. Фактична роль та можливості вдосконалення роботи комісій.

5. Порівняльний аналіз моделі соціального захисту, створеної в Миколаївській області, та загальноприйнятої моделі соціального захисту (на прикладі Чернігівської області) та пропозиції щодо застосування його в інших регіонах України.

 

Тематичні напрямки
  • Проекти
  • Соціальний захист

Березень 11, 2009