Новини

Українцям доведеться ділитися

resize_tsPu6j35g8DRHv2qGaf0z9MAFcxZLIJm_980x590
Мінфін пропонує у якості боротьби з несплатою податків під загрозою штрафу зобов’язати заможних громадян декларувати свої доходи, а податківці отримають доступ до їхніх рахунків.
Ситуацію прокоментував старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський.

В оприлюдненому відомством законопроекті йдеться про те, що у Податковий кодекс пропонується вписати термін «особа зі значними статками» і змусити цих осіб щорічно подавати декларацію про доходи.

Заможними вважатимуть українців, які є кінцевими бенефіціарними власниками великого платника податків (їх в країні 1364), або їхній річний дохід перевищує 50 млн грн, або ці українці безпосередньо або опосередковано володіють понад 10% іноземної компанії з доходами понад 10 млн євро.
Фізособа, яка відповідає хоча б одному критерію, щорічно подаватиме електронну податкову декларацію. У разі неподання річної декларації фізособі загрожує штраф в розмірі 10% від суми нарахованого податку. При цьому Державна фіскальна служба матиме десять років для проведення перевірки матеріального стану особи зі значними статками.
 Мінфін пояснює свою ініціативу світовим досвідом впровадження спеціальних заходів для роботи з великими платниками податків. Адже такі заходи дозволяють знизити рівень ухилення від сплати податків серед платників з високими доходами. За результатами деклараційної кампанії за 2016 рік 63 українця задекларували сумарний дохід 7,7 млрд грн, а сплатили податок на доходи фізосіб і військовий збір на суму 225,2 млн грн і 26,6 млн грн відповідно.
У міністерстві вважають, що українців, які підпадуть під нові критерії, буде 1200 чоловік. А сумарні витрати ДФС (64,7 тис. грн) на розсилку податкових листів і витрати підприємців на складання звітів (462 тис. грн) складуть всього 526,8 тис. грн на рік.
чей.
За словами Дубровського, надання доступу ДФС до рахунків зменшить довіру багатіїв до банків.
Наявність загального принципу банківської таємниці дозволяє зберегти хоч якусь довіру до банків. “Для людей важливо, щоб інформація про їх заощадження не потрапила у неналежні руки і не використовувалася для рекету, а до нашої податкової служби немає жодної довіри”, – зазначає експерт.
Однак, економіст зазначає, що у цілому ідея перевести мільйонерів на обслуговування в офіс великих платників податків і зобов’язати їх щорічно подавати декларацію хороша.

“Але поки що в небагатьох країнах вдалося обкласти податком багатих людей. Вони часто отримують свої доходи в інших місцях, мають можливість жити в інших країнах, і якщо їх починають сильно пресувати на батьківщині, то вони показують дохід там, де він менше обкладається податком”, –резюмує Володимир Дубровський.
Квітень 17, 2018