Економіка ринків праці

Вийти з тіні: до чого призведе рішення Кабміну підвищити мінімалку

apostrof_logo

Економіст Центру соціально-економічних досліджень “Case Україна” Володимир Дубровський  у коментарі виданню “Апостроф” плани уряду – підняти мінімальну зарплату до 3200. Зокрема, підвищення мінімальної зарплати може мати абсолютно зворотний ефект.

Потрібно дивитися, як це сформульовано ця пропозиція. Наскільки я розумію, мова йде про те, щоб відв’язати мінімальну зарплату від тарифної сітки. Виходить, що бюджетникам зарплати автоматично не підвищують. Якщо так, то це рішення не стільки для підвищення нижнього рівня зарплат людей, скільки для легалізації тих грошей, які повинні йти на єдиний соціальний внесок і податок на доходи фізосіб, оскільки тепер той, хто виплачує зарплату в конверті, повинен буде показувати хоча б мінімальну зарплату, ну або переводити людину на неповну зайнятість.

З іншого боку, людям, які зараз намагаються прикидатися бідними і отримувати допомогу та субсидії, буде важче це робити, тому що їм буде, так сказати, поставлена не така вже маленька мінімальна зарплата. Вийде, що багато з них не зможуть претендувати на допомогу.

Я так розумію, що це робиться саме з метою підвищити доходи бюджету і знизити витрати на субсидії. Але, загалом-то, підозрюю, що в реальності будуть інші ефекти. Частина людей, які отримують зараз менше цієї мінімальної зарплати, може, і почнуть отримувати більше, якщо роботодавці знайдуть можливість платити їм більше, але частину з цих людей або звільнять, або переведуть на повністю тіньову зайнятість, тому що якщо коштів для цього немає – коштів для цього немає. Якою буде в результаті ефект для бюджету? Дуже може бути, і негативний.

Жовтень 27, 2016