Новини

Вимоги Приватбанку

SONY DSC
Найбільший державний банк України, Приватбанк, подав до суду на свого колишнього аудитора, компанію PricewaterhouseCoopers, одного зі світових лідерів на ринку аудиторських послуг.
Топ-аудитора звинувачують у тому, що у 2013-2015 роках він перевіряв фінансову звітність Приватбанку, але не помітив виведення з нього коштів тодішніми власниками. У PricewaterhouseCoopers такі звинувачення відкидають. Цим позовом Україна намагається відшкодувати частину з коштів платників податків, які довелося витратити для порятунку найбільшого українського банку від банкрутства. Наскільки перспективним є цей спір, чи вдарить він по репутації міжнародного аудитора, та якими були справжні передумови конфлікту?
Ситуацію прокоментував виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Безпрецедентним для українського фінансового сектору є не лише сума позову: це більше, ніж будь-який з траншів, які Україна отримувала від МВФ упродовж декількох років. Уперше в українській історії великий державний банк позивається до компанії, яка входить у так звану «велику четвірку» світових аудиторів.

Авторитетний міжнародний аудитор PwC більше двох десятиліть здійснював аналіз звітності та фінансових показників Приватбанку, коли він ще належав бізнесменам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову. Але після націоналізації банку, якому загрожувало банкрутство, нове, призначене державою керівництво фінансової установи відмовилося від послуг топ-аудитора. А нині – звинувачує його у тому, що в аудиторських висновках за 2013-15 роки PwC не вказав на загрозу виведення коштів з Приватбанку, зокрема і на те, що більшість корпоративних кредитів виявилися проблемними: їх надавали пов’язаним із власниками банку особам, та ще й без надійних застав.

Позов проти топ-аудитора і намагання відсудити в нього частину втрачених коштів – це не так ініціатива менеджменту Приватбанку, як рішення держави, стверджує експерт.

«В Україні таких прецедентів ще не було. Але у світі перелік топ-аудиторів скорочується (було ТОП – 6, стало ТОП-4) саме через подібні скандали: різні збанкрутілі організації прив’язуються висновків аудиторів, тобто ми не нові у цьому процесі. Правильно говорити, що претензії висуває не стільки Приватбанк. Скільки держава як його власник висуває претензії. Об’єктивно: аудитори повинні були побачити ситуацію з пов’язаними кредитами, фактично з виведенням капіталу, і не повинні були давати за цих умов позитивного висновку. Вони цього не зробили: дали висновок, що у Приватбанку нібито все добре. Це є однією з причин того, що платники податків мусили заплатити 5 мільярдів доларів щоб докапіталізувати цей банк», – наголошує експерт.

На думку Дмитра Боярчука, відтепер перспективи Україні PwC є примарними, більше того, він прогнозує, що український скандал погіршить репутацію Pricewaterhouse Coopers настільки, що вона вилетить зі світового Топ-4. Водночас перспективу відсудити в аудитора три мільярди доларів він оцінює песимістично.

Одразу після націоналізації Приватбанку виявилося, що близько 97% корпоративного кредитного портфелю банку – це позики, надані компаніям, пов’язаним з його власниками. Про цю ситуацію ще в грудні 2016 року повідомив НБУ. Для аудитора зі світовим іменем такі процеси не могли залишитися непоміченими, переконаний Дмитро Боярчук.

«Я не думаю, що це просто непрофесіоналізм. Такого вони не побачити не могли. Утім, зараз PwC почали заявляти, що когось про щось попереджали (про пов’язані кредити – ред.), почали виправдовуватися. Фактично це, на мою думку, зловживання довірою. Мають такий відомий бренд – що ніхто не думав, що його підставлять під такий удар…Є така проблема: якщо аудит замовляє клієнт, то він великою мірою і визначає, що там повинно бути. Але в аудиторів з гарною репутацією є ціла низка сигналів, які вони посилають у зовнішній світ: у разі якихось проблем, аудитори або не дають висновків, або дають їх із певними застереженням, щоб зберегти свою репутацію. А у даному разі висновки були позитивними, хоча проблема стояла на увесь зріст, та ще й не перший рік»,– констатує Дмитро Боярчук.

Квітень 14, 2018