Новини

Як вижити пенсіонерам? Вихід є – зворотна іпотека

650x434

Пенсіонери на межі виживання – середній розмір пенсійних виплат у 2016 році становив 1828,3 грн, а понад 60% пенсіонерів отримували пенсію меншу 1700 грн. Чи не єдиним активом у володінні літніх людей є нерухомість, якою можна забезпечити безбідну старість.

Недешеве обслуговування нерухомості дає серйозні підстави говорити про недостатність у пенсіонерів коштів для забезпечення навіть повсякденних потреб, йдеться у статті для видання “БизнесЦензор” економіста CASE Україна Андрія Дуба.

Фінансовий інструмент, за допомогою якого літні люди можуть отримати кошти від свого житла й надалі залишитись проживати в ньому- є зворотна іпотека – це кредит, який надають під вартість нерухомості і який (у разі виконання умов договору) не передбачає обов’язкового повернення позичених коштів особою, яка його взяла. Це практично продаж житла в розстрочку з тою відмінністю, що особа залишиться проживати в нерухомості навіть після того як буде виплачена уся її вартість.

Після смерті отримувача зворотної іпотеки дію договору зворотної іпотеки вважають завершеною і кредитор отримує право повернути надані у кредит кошти через погашення спадкоємцями суми кредиту або продаж житла на ринку нерухомості.

Коло отримувачів зворотної іпотеки є обмеженим. На зворотну іпотеку може претендувати власник житла, який досяг певного віку (наприклад, у США – 62 роки, у Великій Британії – 55, в Австралії – 60, в Іспанії – 65, у Польщі немає вікового обмеження) і постійно проживає у квартирі чи будинку, під який надають зворотну іпотеку, та підтримує житло в належному стані. Зворотну іпотеку надають під житло, розміщене у великих (зрідка малих) містах, як поясняє експерт.

На відміну від звичайного іпотечного чи споживчого кредиту зворотна іпотека не передбачає обмежень щодо використання позичальником отриманих коштів.

Альтернативами зворотної іпотеки є довічна рента, здача всього чи частини житла в оренду, продаж житла та переїзд. Проте зворотна іпотека є жорсткіше регульована ніж альтернативні варіанти, передбачає страховий захист обох сторін договору та дозволяє отримувачу залишатися у своєму житлі.

Серед переваг зворотної іпотеки можна назвати:

– можливість скористатися з вартості житла для поліпшення свого добробуту, не залишаючи його;

– відсутність необхідності повертати кредит доти, доки особа не надумає переїхати або помре;

– гнучкість виплат (разово, періодично, кредитна лінія, комбіновано);

– можливість оформлення кредитної лінії, яка може збільшуватися (на зарезервовані, але тимчасово не використані кошти нараховують відсотки так, ніби ці кошти внесено на депозит);

– відсутність умови цільового використання коштів;

– відсутність додаткової відповідальності за кредитом;

– отримані кошти не оподатковують та не впливають на призначені соціальні виплати.

До основних ризиків належать:

– висока вартість (вища, аніж за звичайним іпотечним кредитом, окрім того, отримувач виплат повинен за власний рахунок покрити витрати на організацію зворотної іпотеки та застрахувати житло від зниження вартості чи його втрати);

– зниження добробуту отримувача після припинення виплат за зворотною іпотекою (сплачувати податкові платежі (пов’язані з нерухомістю), страхові внески (за договором зворотної іпотеки) та підтримувати житло у належному стані потрібно буде за власний кошт);

– прив’язка до житла (відсутність у помешканні не більше 12 місяців).

Квітень 10, 2017