Новини

26 лютого 2010 р. CASE Україна провів круглий стіл «Рушійні сили реформ в Україні: від 1990-х до 2010-х»

58795-img

Було презентовано та обговорено дослідження «Рушійні сили небажаних реформ: уроки українського перехідного періоду», підготовлене в рамках Глобального дослідницького проекту «Розуміння реформ», виконуваного Глобальною дослідницькою мережею (GDN) (Автори: Старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський,  (керівник проекту), професор економіки Януш Ширмер, професор антропології Уїльям Грейвс, доктор філософських наук, професор, заступник директора ІС НАНУ Євген Головаха, Доктор історичних наук, професор політології НаУКМА, науковий директор Школи політичної аналітики Олексій Гарань, та Директор Школи політичної аналітики Кандидат політичних наук Ростислав Павленко).
Робота досліджує економічні реформи, які відбулися в Україні протягом 1992-2001 рр. За допомогою сучасних методів політичної та інституційної економіки пояснюється походження сил, які рухають ринкові та, до певної мірі, демократичні реформи, навіть попри відсутність вагомих реформаторських політичних сил, і, відповідно, «політичної волі» в уряду в цілому. Зокрема, розкривається логіка перетворення більшості суб’єктів економіки та політики на „клієнтів” авторитарного лідера – „арбітра” – за умов України 1990-х, а також з’ясовується, чому і за яких обставин такий лідер змушений робити ринкові перетворення, які прямо шкодять котороткотерміновим інтересам його „клієнтів”. 
Проаналізована під таким кутом зору економічна історія розпаду СРСР та першого десятиліття незалежності дозволяє дійти низки висновків, які на перший погляд видаються парадоксальними. Наприклад, висока ціна, яку суспільство ніби то сплатило за економічні реформи, виявляється пов’язаною не стільки з самими реформами, скільки навпаки, з їх непослідовністю та затягуванням – у свою чергу, природними за відсутності або слабкості доброї волі до реформ. Натомість, криза (передусім, але не тільки, бюджетна) виступає головним стимулом до реформ. На жаль, час що минув від завершення описуваного періоду, тільки підтвердив ці твердження. Але чергова бюджетна криза вже стукає у двері. Отже саме зараз ця робота виявилася актуальною, як ніколи раніше.
У жвавій дискусії, присвяченій, здебільшого, поточній ситуації, взяли участь автори роботи, а також реформатори-практики Олександр Пасхавер та Володимир Лановий, народний депутати Ксенія Ляпіна, представники Національного інституту стратегічних досліджень, НаУКМА, та інші відомі фахівці. Учасники майже одностайно визнавали неминучість нової хвилі реформ. Але розійшлися щодо можливості та бажаності відтворення подібного до описаного в роботі механізму реформ в наші часи. Зокрема, відмічалося, що порівняно з 1990-ми роками зараз суспільна свідомість має більш прямий вплив. Це, з одного боку, може зменшити суспільну ціну реформ, але може й відтягнути їх здійснення, що насправді призведе до більших втрат. Також наразі неочевидний політичний механізм узгодження інтересів, пов’язаних з непопулярними реформами. Учасники висловлювали побажання, аби дослідження було продовжена на подальший період часу та сучасний момент.
Засідання блискуче провів Директор Аналітично-дорадчого центру Блакитної стрічки ПРООН в Україні Марчін Свєнчицкі.

Рушійні сили небажаних реформ: уроки українського перехідного періоду

Презентація

Лютий 22, 2010