Новини

Підвищення “мінімалки” та інші щедроти: чому саме зараз?

161110100828_welfare_640x360_unian_nocredit

Упродовж двох останніх тижнів уряд озвучив низку соціальних ініціатив – від підвищення мінімальної зарплатні до розширення споживчого кошику. Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна прокоментував ВВС Україна про причини цього рішення:

Єдина гіпотеза, яку я маю щодо того, чому такі, начебто, виважені і притомні люди, як Гройсман і Порошенко, почали цю вакханалію, – те, що вони побачили якісь жахливі результати соціологічних опитувань, і це їх настільки вжахнуло, що вони почали панікувати. Бо мінімальна зарплатня 3200 – абсолютно невиважене рішення.

Те, що сталося з тарифами, – закономірна річ, про яку багато хто попереджав. Справді, є ціна (на газ. – Ред.), і її треба платити. Але люди ж сплачують здебільшого за тепло, а не за газ. Тому підвищення тарифів треба було супроводжувати дуже глибокою реформою природних монополій для того, щоб усі ці теплокомуненерго були прозорими і не мали стимулів зберігати неефективні технології.

Натомість тарифи підвищувалися, а з ТКЕ ніхто нічого не робив. Зробити цю реформу за місяць – неможливо. Зараз люди отримають платіжки із величезними цифрами, звертаються по субсидії, але на субсидії теж не вистачає, і не всім їх дають.

До цього додалися ще й електронні декларації. Це, звісно, дуже правильна річ, але досить вибухонебезпечна, коли збігається в часі з підвищенням тарифів, втомою людей від того, що вже три роки минули від Майдану, а змінилося мало що, а багатьом жити стало навіть гірше.

Популістичні кроки мають свої наслідки. І якщо зараз вони, можливо, і дозволять “розрулити” ситуацію, то скоро дадуться взнаки. Добробут не підвищується рішеннями уряду.

Листопад 15, 2016