Новини

Вимоги МВФ та податок на виведений капітал

10__8023_500x317_104_500x317

МВФ розкритикував ініціативу впровадження революційного для України податку на виведений капітал. Але уряд не відступає і спробує переконати фонд погодитися на зміну фіскального законодавства.Щорічно бізнес виводить з України $ 10-11 млрд. Це близько 10% ВВП. Часто гроші залишають країну за допомогою не зовсім легальних схем мінімізації оподаткування. Більшість економістів та інвестиційних банкірів упевнені, що побороти схеми та активізувати вкладення внутрішніх інвесторів допоможе податок на виведений капітал (НВК).

За словами старшого економіста CASE Україна Володимира Дубровського практика НВК в світі непопулярна. Подібні українського варіанту податки на виведений капітал існують в Естонії та Грузії, для цих країн фіскальний прийом спрацював добре.
Економіст відзначає, що в Естонії схожа модель діє з 2000 року. Первинний спад надходжень до бюджету через три роки відновився, при цьому суттєво зросли інвестиції, що й було головною метою.

У Державній фіскальної службі заявляють, що бюджет здатний втратити близько 80 млрд грн. “Це свого роду спроба скомпрометувати НВК, введення якого є обов’язковою частиною реформи фіскального відомства”, – пояснює Володимир Дубровський. За його словами, 80 млрд грн – це весь дохід від податку на прибуток, закладений у держбюджет.

Експерт зазначає, що такий механізм, як трансфертне ціноутворення (коли експортна ціна товару нижча від імпортної ціни на нього), є одним з основних каналів виведення прибутку, а разом з нею й капіталу. Норми, що дозволяють це припинити, в законодавстві є, але працюють погано. “Податкова вкрай неефективно контролює таке ціноутворення. Для цього потрібні нові висококласні фахівці. Їх можна буде найняти замість частини інспекторів ДФС”, – впевнений Володимир Дубровський.

 

Квітень 1, 2018